Tegnap, 2010. február 25-én a Pelikán parkban tartott sajóttájékoztató Bogáti András és Láng Zoltán az LMP szombathelyi képviselőjelöltjei, melyben kezdeményezték, hogy Szombathely is lépjen be a Klímabarát Települések Szövetségébe
A nemzetközi ökológiai és zöld mozgalom egyik legismertebb jelmondata: „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!”. A globális környezeti problémák megoldása érdekében helyi szinten is cselekednünk kell találni. A Lehet Más a Politika (LMP) Szombathelyi Szervezete ennek jegyében kezdeményezi, hogy a vasi megyeszékhely csatlakozzon a Klímabarát Települések Szövetségéhez.
A Klímabarát Települések Szövetségéről:
2007. november 17-én az Első Hosszúhetényi Klímanap keretében Albertirsa, Hosszúhetény, Pilis, Pomáz és Tatabánya polgármesterei és klímakoordinátorai, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetében működő Éghajlatváltozás Kutatóműhely munkatársai aláírtak egy nyilatkozatot, amelyben kifejezték azt a szándékukat, hogy megalakítják a Klímabarát Települések Szövetségét.
A Szövetség célja, hogy Magyarországon minél több településnek legyen saját, szakmailag megalapozott klímastratégiája, valamint a klímaprogramok megvalósításának elősegítése és a települések érdekképviselete klímavédelmi kérdésekben. A Szövetséghez 2008-ban több település csatlakozott. A szövetség jelenlegi tagjai: Albertirsa, Hegyvidék, Hosszúhetény, Küngös, Pilis, Pomáz, Szekszárd, Tápióbicske, Tápiószentmárton, Tatabánya, Vecsés, Wekerle telep. (www.klimabarat.hu)
A Klímabarát Települések Szövetségének három főbb prioritása:
1. Éghajlatváltozás és a víz: Az éghajlatváltozás miatt a víz jelentősége felértékelődött, a jövő egyik kulcskérdése a víz. Vizeink tisztaságának fontossága a Vas megyeiek előtt ismert, hisz a Rába habzás már korábban felhívta erre figyelmünket.
A Klímabarát Teleülések Szövetsége egy olyan program kidolgozását kezdte el, amely a településeknek, az intézményeknek és a családok részére tájékoztatást készít az alkalmazható konkrét megoldási lehetőségekről. A programunk célja az, hogy minél több ember ismerje meg, azt, hogy milyen nagy veszélyforrás és egyben „kincs” a víz és ezek ismeretében hozza meg jövőbeli döntéseit.
2. A Klímabarát felhívás céljainak megvalósítása: A klímaprogramok eredményessége elsősorban azon múlik, hogy mennyire sikerül a társadalom egyes tagjait, csoportjait, közösségeit és az intézmények, szervezetek vezetőit meggyőzni arról, hogy az éghajlatváltozás a jövő egyik legfontosabb kérdése. Ezért a Szövetég klímabarát felhívásának alapvető célja a kibocsátás csökkentése és a klímatudatosság növelése.
– a KTSZE elnöksége által jóváhagyott helyi települési klímastratégia;
– a település részéről egy koordinátor megnevezése, aki képviseli a települést az Egyesületben;
– helyi pénzalap létrehozása a képviselőtestület részéről a helyi klímaprogram költségeinek finanszírozására, valamint ennek az alapnak a feltöltése a program elindulásához elegendő pénzösszeggel (az éves tagdíj minimum háromszorosa);
– a csatlakozni kívánó település lélekszámával arányos összegű tagdíj befizetése az Egyesület számlájára.